Kulig z psami, czy zaprzęg z psami?
Ku zdziwieniu wielu osób to zaprzęg odbywa się z udziałem psów, a nie kulig. Jak się okazuje jest to zupełnie inny rodzaj atrakcji i wygląda nieco inaczej. Jakie są więc różnice pomiędzy kuligiem, a zaprzęgiem? Już śpieszymy z wyjaśnieniem.
Wiele klientów przyjeżdżających do Nas myli pojęcie zaprzęgu i często określają go jako kulig. Zapewne chodzi o to, że klienci nie zawsze wiedzą jak nazywa się atrakcja z ciągnącymi pieskami. Mamy nadzieje, że dzięki temu wyjaśnieniu rozwiejemy Wasze wątpliwości w tym temacie.
Kulig jest to rodzaj zabawy zwykle organizowanej na wsiach we własnym gronie, w rodzinie lub sąsiedztwie. Do tego typu zabawy używany jest zazwyczaj samochód lub traktor, ciągną one zazwyczaj sanki dołączone do siebie liną. W kuligu udział bierze tylko pojazd ciągnący oraz uczestnicy na sankach. Jeżeli chodzi o oficjalne atrakcje organizowane w górach, to zazwyczaj taki kulig ciągną konie. W tej opcji bierze udział woźnica, który kieruje końmi poprzez lejce i wodze. W tym przypadku udział w atrakcji może wziąć cała grupa, gdyż jest wystarczająco miejsca, aby pomieścić więcej osób.
Z kolei zaprzęg, jest to środek transportu wykorzystujący siłę zwierząt (psy oraz konie). Najbardziej popularnymi i najczęściej spotykanymi psami zaprzęgowymi są siberian husky oraz alaskan husky. W zaprzęgu również wykorzystywane są sanie. W psim zaprzęgu najpierw biegną pieski, następnie sanie, a za saniami stoi kierowca (maszer), który kieruje psy zaprzęgowe konkretnymi hasłami. To jest kolejna różnica, mianowicie pierwsza para psów zaprzęgowych pełni role „kierownicy”. Psy nie są w żaden sposób popędzane do biegu, a motywowane głosem, nie używa się wodzy ani lejcy. Psi zaprzęg charakteryzuje również to, że mogą jechać maksymalnie dwie osoby w saniach (dorosły + dziecko). Oczywiście można też jechać na kilka zaprzęgów, jednak nie da się jak w kuligu zebrać całej grupy do jednego zaprzęgu.
Podsumowując – psi zaprzęg a kulig, to dwie różne atrakcje, różnice są wyraźnie widoczne. Z racji, iż zaprzęg odbywa się z udziałem zwierząt, mogą w nim brać udział również konie. Natomiast nie działa to w drugą stronę, czyli określenie psiego kuligu jest błędne. Mylenie tych dwóch pojęć wychodzi prawdopodobnie z niewiedzy, dlatego mamy nadzieje, że rozwialiśmy wszystkie wątpliwości i dowiedzieliście się nowych rzeczy na ten temat.
Psi zaprzęg Zakopane zaprasza na przejażdżkę, by doświadczyć różnic między kuligiem a zaprzęgiem!