PSI ZAPRZĘG - Wycieczka, świetna zabawa i wiedza
Psi zaprzęg, to zjawiskowy i rzadko spotykany sport, który towarzyszy nam od wielu lat. Pokochaliśmy tę dyscyplinę nie tylko z powodu śnieżnych wycieczek wśród gór. Spędzamy na co dzień czas z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, świetnie się przy tym bawiąc i jednocześnie odpoczywając. Chcąc podzielić się z Wami wiedzą na temat tego rodzaju sportu, przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku ciekawostek, które w przyszłości pozwolą Wam prowadzić psi zaprzęg, a może i nawet wystartować w zawodach.
Psi zaprzęg – dyscyplina sportu, o której każdy słyszał
Choć nie wiele osób miało okazję przejechać się saniami po zamarzniętym śniegu, tak wiele osób doskonale wie, czym jest psi zaprzęg. Przede wszystkim za sprawą psów, które do złudzenia przypominają wilki. Sport ten dużą popularność zyskał także przez film familijny o psich zaprzęgach pt. „Śnieżnie psy”, który powstał w 2002 roku i do dzisiaj jest wielokrotnie puszczany na różnych stacjach telewizyjnych. Jest bardzo lubiany przez dzieci oraz dorosłych, a wszystko za sprawą świetnego humoru, który towarzyszył głównemu bohaterowi oraz cudownych psów, które wystąpiły w filmie.
Jednak nie wiele osób wie, że pierwsze zawody psich zaprzęgów odbyły się ponad 100 lat temu. Były one zorganizowanie w miejscowości Nome na Alasce. W Polsce natomiast, pierwsze zawody odbyły się bardzo późno, a mianowicie w 1991 roku w Szczypiornie. Oznacza to, iż sport ten uprawiany jest w naszym kraju od 30 lat. Sięgając jednak pamięcią wstecz, psy odporne na mróz były zwierzętami jucznymi. Były one wykorzystywane do przewożenia niewielkiej ilości towaru oraz była formą transportu. Choć na Alasce panują znacznie przyjaźniejsze warunki do uprawiania tej dyscypliny, tak nie oznacza to, iż w naszym rejonie, gdzie panują 4 pory roku, nie jest to możliwe. W cieplejsze pory roku, zamiast sań stosujemy wózki na kółkach. W przeciwnym razie podróż byłaby niemożliwa z powodu dużej ilości skał, betonu, żwiru czy kamieni. Sanie mogłyby się zniszczyć, cała podróż byłaby bardzo niebezpieczna, a dla psów, ciągniecie sporego ciężaru po chropowatej i nierównej nawierzchni, byłoby sporą udręką.
Psi zaprzęg – jakie psy należy wybrać do zaprzęgu?
Dobór odpowiednich psów do zaprzęgu jest niezwykle ważny, jeśli zależy nam na tym, by cała podróż była dynamiczna i przebiegła pomyślnie. Przede wszystkim muszą to być psy, które są odporne na mróz, lubią dużo biegać i dysponują dużą dawką energii i siły. Rasy psów wykorzystywanych w psich zaprzęgach są Psy syberyjskie – alaskan malamute i husky, japońskie psy rasy akita, psy grenlandzkie, samojedy, a także najszybsze w sporcie psich zaprzęgów, eurodogi i greystery, czyli mieszanki psów myśliwskich i chartów. Co więcej, dobór odpowiedniej ilości psów zależny jest od ciężaru, z jakim przyjdzie im się zmagać podczas wędrówki.
Komendy psich zaprzęgów
Odpowiednie przygotowanie do wędrówki pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo psów oraz podróżujących. Nie jest to tylko i wyłącznie sprzęt, który przyjdzie nam zabrać na wycieczkę, ale także odpowiednie przeszkolenie czworonogów oraz maszera. Jest to istotne, gdyż w sytuacjach, gdy podróżujemy po niebezpiecznych terenach, psy jak i maszer powinien wiedzieć, jak się zachować.
Z tego tytułu należy używać komend, które pozwolą Ci prowadzić psi zaprzęg. Są one uniwersalne na całym świecie, także kwestia nauki… i jazdaaa!
- „go go” lub „haik” - („naprzód”)
- „whoa” - („stój”)
- „gee” - („w prawo”)
- „haw” - („w lewo”)
- „ho” - („szybciej”)
- „hooo” - („wolniej”).
Pozycja psa w zaprzęgu – jak zrobić to poprawnie.
Komunikacja to podstawa, nie inaczej jest w przypadku tego sportu. Ważnym elementem jest odpowiednie poznanie psów i ich reakcji na pewne sytuacje. Najlepiej, jeśli przewodnik zna psy i ma z nimi do czynienia od dłuższego czasu. Łatwiej mu będzie ocenić, który z tych psów jest najbardziej spokojny i opanowany, a który z nich jest energiczny i silny.
Pies biegnący na czele powinien być cierpliwy, opanowany i uważny, bowiem to on jest liderem całego zaprzęgu. Za nim biegnie tzw. Swing. To dobra pozycja dla Psa, który w przyszłości ma zostać liderem. Kolejne psy, które są bez doświadczenia nazywane są teamem, natomiast ostanie psy, tuż przy saniach, to tzw. Wheel. To one z całej grupy są najsilniejsze, największe oraz najbardziej energiczne, bowiem to na nich głównie spoczywa cały ciężar, który musza za sobą ciągnąć.
Trening psich zaprzęgów czyni mistrza
To co jest równie ważne, to odpowiednie przygotowanie i trening zarówno Twój, jak i psów. Podstawą do uprawiania tej dyscypliny jest nauka wszystkich komend. Oprócz tego, należy sprawdzić, czy dany pies nadaje się do tego sportu. Na samym początku naszym zadaniem jest bieganie z psem na uprzęży z lekkim obciążeniem. Jest to ważne, ponieważ w taki sposób sprawdzisz, czy pies nada się do ciągnięcia sań. Następnie dodajemy kolejnych kilogramów i obserwujemy, jak reaguje na dodatkowe obciążenie. Jeśli przejdzie ten test, kolejnym etapem jest dołączenie go do psiego zaprzęgu, by sprawdzić jak odnajduje się w grupie. Na tym etapie, po zaledwie 1-2 wycieczkach, maszer jest w stanie ocenić, na jakim stanowisku dany pies najlepiej się sprawdzi. Jeśli jest silny i porywczy, to musi on znaleźć się tuż przy saniach. Jeśli natomiast jest opanowany i ma zadatki na lidera, to w ten czas umieszczamy go na drugim miejscu, zaraz za przewodnikiem. W ten czas będzie się uczył od bardziej doświadczonego kolegi, czyli lidera zaprzęgu.
Praktyka czyni mistrza i z pewnością kilka treningów sprawi, że zaczniesz lepiej rozumieć psy oraz ich potrzeby. Przyjaźń z psiakami to duży atut, który pozwoli Ci kontrolować grupę psów, a te dzięki temu, będą wykonywać Twoje komendy. Psie zaprzęgi to zabawa oraz świetna alternatywa na rutynę i poznanie świata zimowych sportów. To także duża odpowiedzialność, która wymaga zarówno od maszera, jak i psów, sporego zaangażowania i pracy. Gwarantujemy jednak, że jeśli posiądziesz tę wiedzę... uśmiech, satysfakcja oraz chęć odbycia kolejnych wycieczek będzie tylko formalnością.
Chcesz odbyć podróż wraz z naszym zespołem? - SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! Przejażdżka psim zaprzęgiem w Zakopanem to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu.