Husky Zakopane. Co musisz wiedzieć o psich zaprzęgach.

30 June, 2020 editor

Husky Zakopane - Co musisz wiedzieć o psich zaprzęgach

Spotkanie z psim zaprzęgiem może się okazać jedną z najwspanialszych przygód w twoim życiu. Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś psów zaprzęgowych w akcji czeka cię naprawdę coś wyjątkowego. Być może czytałeś książki Londona albo oglądałeś film Kudłaty Zaprzęg i teraz marzysz, by na własne oczy zobaczyć ten zew natury. O dziwo nie tylko na Alasce czy na Spitzbergenie można skorzystać z niesamowitej atrakcji jaką są psie zaprzęgi. W Polsce już od wielu lat sport psich zaprzęgów ma wielu swoich zwolenników, istnieje związek, są kluby oraz stowarzyszenia promujące tę piękną dyscyplinę. My, jako drużyna i firma -  Psy na biegunach - zajmujemy się sportem psich zaprzęgów od ponad dziesięciu lat. Psy ras północnych to nasza pasja, to nasz sposób na życie, nasze powołanie. Startujemy w zawodach i rokrocznie zdobywamy tytuł Mistrza Polski na średnim dystansie (tj. ok. 100 km) i choć biegun mamy tylko w nazwie nie przeszkadza nam to, by trenować z psami cały rok.

Zanim przyjedziesz do nas na przejażdżkę, musisz wiedzieć, że psy zaprzęgowe to nie tylko Husky. W Europie (szczególnie ze wzgląedu na cieplejsze zimy ale i nowe konkurencje sportowe) coraz popularniejsze są Alaskany Husky oraz Eurodogi (Skandynawski Pies Zaprzęgowy), czyli mieszańce. W ich żyłach ciągle płynie pierwotna krew, ale swoim wyglądem bardziej przypominają psy myśliwskie, wyżły, charty czy greystery. W naszym stadzie Alaskanów jest najwięcej choć syberiany, psy czystej rasy, lata temu stanowiły fundament naszej hodowli i to od nich wszystko się zaczęło. Dziś mamy siedem piesków syberian husky, reszta to właśnie niesamowicie majestatyczne i dostojne Alaskany. Alaskany kilka lat temu skradły nasze serca. To psy niesmowicie posłuszne i oddane, a jednocześnie szaleńczo zakochane w biegu. Są bardziej odporne fizycznie niż syberiany i zdecydowanie rzadziej chorują. W biegu są szybsze i bardziej zrównoważone. Część z naszych Alaskanów pracuje z nami w dogoterapii.

Psy zaprzęgowe, bez wzgędlu na rasę, są niezwykle energetyczne i charyzamtyczne. Te psy uwielbiają ruch i pracę w zaprzęgu. To psy zadaniowe, skupione na pracy, w stu procentach zaangażowane w bieg. Psy podczas pracy oczywiście się męczą, ale ten wysiłek jest im potrzebny do szczęścia. Niespożyta energia, jeśli nie zostanie odpowiednio rozładowana, może przerodzić się w frustrację a nawet negatywnie wpłynąć na zdrowie. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa psów w zaprzęgu i sensu "wykorzystywania" ich w biegu, musisz wiedzieć, że psy pracujące potrzebuję tego jak żadne inne. Przed startem zaprzęgu ekscytacja zwierzaków sięga zenitu, a każdy kto widział ten szał na żywo, nigdy nie będzie miał wątpliwości że bieganie i ciągnięcie sań, czy wózka sprawia im ogromną radość. Psy takich ras potrzebują biegania celowego, szaleństwo w ogrodzie nie zaspokaja ich pierwotnych potrzeb.

Nie ma lepszego sposobu aby się przekonać na czym tak naprawdę polega ta piękna, żywiołowa dyscyplina, jak tylko spotkać się z psami północy i dać się ponieść przygodzie. Rozpędzone psiaki, śnieg spod łap (błotko też daje wiele radochy) i uśmiechnięte mordy uszczęśliwią nawet największego sceptyka.

Gotowi na super przygodę? Do zimy niedaleko a i latem można to zobaczyć!

 

  • Psie zaprzęgi - atrakcja dla całej rodziny
  • Psie zaprzęgi z nowymi członkami stada
  • Psie zaprzęgi w Pytanie na śniadanie.
  • Psie zaprzęgi a dogoterapia
  • Psie zaprzęgi i ognisko w tipi
  • Zadzwoń i zarezerwuj Zadzwoń i zarezerwuj +48 608-640-446